تبلیغات
Science&Technology - تنظیمات مودم adsl منبع :بایت خراسان

تنظیمات مودم adsl منبع :بایت خراسان

نویسنده :سعید
تاریخ:سه شنبه 29 شهریور 1390-09:16 ب.ظ

متنوع بودن مودم‌های ADSL و شرکت‌های تولیدکننده آن‌ها باعث شده است تا شما عزیزان دامنه انتخاب گسترده‌ای را برای خرید یک مودم داشته باشید. بنابراین مطمئنا هر یک از شما دارای نوع خاصی از این وسیله هستید. اما باید بدانید که کلیات مربوط به تنظیمات این مودم‌ها مشابه هم است. البته وجود امکانات متفاوت در این مودم‌ها باعث وجود تغییرات در تنظیمات آن‌ها نیز خواهد شد.
متنوع بودن مودم‌های ADSL و شرکت‌های تولیدکننده آن‌ها باعث شده است تا شما عزیزان دامنه انتخاب گسترده‌ای را برای خرید یک مودم داشته باشید. بنابراین مطمئنا هر یک از شما دارای نوع خاصی از این وسیله هستید. اما باید بدانید که کلیات مربوط به تنظیمات این مودم‌ها مشابه هم است. البته وجود امکانات متفاوت در این مودم‌ها باعث وجود تغییرات در تنظیمات آن‌ها نیز خواهد شد.


تنظیم مودم‌های USB

این مودم‌ها حاوی یک نرم‌افزار راه‌انداز هستند که به شما کمک می‌کند تا تنظیمات مربوط به آن‌ها را در برنامه‌ای که نصب می‌شود وارد کنید. مطالعه دقیق مراحل نصب این مودم‌ها شما را برای وارد کردن تنظیمات مربوط به آن راهنمایی خواهد کرد. با توجه به این که استفاده از این نوع مودم‌ها از رونق افتاده است، بیش از این وقت شما را در این مورد نمی‌گیریم.

تنظیم مودم‌های LAN و Wireless در ویندوز XP

تنظیمات مربوط به این نوع مودم‌ها تا حدود زیادی شبیه هم است. نکته اول این است که برای انجام تنظیمات اولیه لازم است که آن‌ها را به کمک کابل شبکه به سیستم متصل کنید. با این کار سرویس شبکه سیستم شما فعال می‌گردد و علامت مربوط به آن که در حالت کابلی دو مانیتور روشن و در حالت بی‌سیم امواج شبکه است در نوار ابزار سیستم‌عامل شما (در کنار نشانگر ساعت و تاریخ سیستم)، نمایان می‌شود. البته حتما می‌دانید که سیستم شما باید پورت LAN داشته باشد. این پورت در تمامی مادربوردهای امروزی وجود دارد. در سیستم‌های قدیمی هم می‌توان از کارت شبکه داخلی استفاده کرد. در صورتی که با اتصال کابل علامت مربوط به آن را مشاهده نکردید به صفحه My Network Places ویندوز که از منوی Start هم قابل دسترس است مراجعه کنید. در منوی سمت چپ این صفحه روی عبارت View Network Connections کلیک کنید. حال صفحه مربوط به ارتباطات شبکه‌ای سیستم شما نمایش داده خواهد شد. در این صفحه همان علامت‌های مربوط به فعال بودن شبکه که توضیح داده شد را مشاهده خواهید کرد. کلیک راست روی آن و انتخاب گزینه Properties صفحه‌ای را باز خواهد کرد. در بخش General آن گزینه‌ای با عنوان Show Icon in Notification وجود دارد که علامت‌دار کردن آن باعث می‌شود همواره فعال بودن شبکه در نوار ابزار سیستم‌عامل نمایش داده شود.

حال می‌توانید مطمئن باشید که ارتباط مستقیم میان مودم و سیستم شما برقرار شده است. بنابراین شما قادر خواهید بود وارد صفحه تنظیمات مودم شوید. کافی است مرورگر اینترنت خود را باز کرده، IP مربوط به مودم را مانند آدرس یک سایت اینترنتی تایپ کنید و سپس کلید Enter را بزنید.

IP پیش‌فرض مودم

IP مودم‌ها همان آدرس دسترسی به آن‌هاست. این آدرس در دفترچه راهنمای آن‌ها ذکر شده است. در برخی از نمونه‌ها نیز این IP روی مودم درج شده است. در اغلب مودم‌ها از IP پیش‌فرض 192.168.1.1 و یا 192.168.0.1 استفاده می‌شود. اما بهتر است به دفترچه راهنمای آن نیز نگاهی بیندازید. راه دیگر برای پی بردن به IP مودم چک کردن IP سیستم است. هنگامی که سیستم شما به مودم متصل و سرویس شبکه آن فعال شده باشد، یک IP اختصاصی توسط مودم به آن داده می‌شود. اگر روی آیکون شبکه سیستم خود دوبار کلیک کنید صفحه‌ Local Area Network Status باز خواهد شد. مراجعه به بخش Support این صفحه تعدادی IP را به شما نمایش خواهد داد. IP درج شده در قسمت Default Gateway نشان‌دهنده IP مودم شماست. اولین IP یعنی IP Address نیز IP سیستم شماست که توسط مودم اختصاص داده شده است. در صورت غیرفعال بودن Gateway می‌توانید از IP سیستم برای پی بردن به محدوده آدرس IP مودم مطلع شوید. به عنوان مثال اگر سیستم شما آدرس 192.168.1.4 را گرفته است می‌توان نتیجه گرفت IP پیش‌فرض مودم شما 192.168.1.1 است. پس از وارد کردن IP مودم در مرورگر اینترنتی، صفحه‌ای باز می‌شود که نیازمند وارد کردن کلمه و رمز عبور است. حالت پیش‌فرض آن نیز User: admin و Pass: admin و یا User: admin و Pass:Password است. در غیر این صورت از دفترچه راهنمای مودم کمک بگیرید.
 در صفحه تنظیمات تمامی مدل‌های مختلف مودم‌ها بخشی به عنوان Quick Start ،Wizard و یا چیزی مشابه این عناوین تعبیه شده است. این بخش به شما کمک خواهد کرد تا به سادگی هر چه تمام، به انجام تنظیمات کلی مودم خود بپردازید. صفحات مربوط به تنظیمات این بخش نیز اغلب مشابه یکدیگر است. به طور معمول در ابتدا مشخصات جغرافیایی محل شما که همان GMT +3:30 است پرسیده می‌شود. در ادامه و با کلیک روی عبارت Next به بخش تنظیمات مربوط به اینترنت وارد می‌شوید. در این بخش ابتدا لازم است تا نوع پروتکل اتصال به مودم خود را تعیین کنید. معمولا دو نوع از این پروتکل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

استفاده تک‌کاربره

اگر می‌خواهید اشتراک اینترنت شما تنها در یک سیستم مورد استفاده قرار گیرد باید پروتکل Bridge را انتخاب کنید. روش کار به این صورت است که در این پروتکل نام و کلمه عبور مربوط به اشتراک اینترنت روی مودم تنظیم نمی‌شود. بلکه کاربر این اطلاعات را در کانکشن موجود روی سیستم خود وارد می‌کند. این حالت مشابه حالتی است که شما از اینترنت Dial-Up کارتی استفاده می‌کنید با این تفاوت که این بار اینترنت شما پرسرعت است. پس از انتخاب این پروتکل و انجام مراحل بعدی تنظیمات، کانکشن مربوطه روی صفحه زمینه ویندوز شما ایجاد خواهد شد. کافی است قبل از هر بار استفاده از اینترنت آن را فعال کنید. بنابراین همان‌طور که حتما متوجه شده‌اید در این روش تنها یک کاربر می‌تواند از اینترنت استفاده کند و استفاده هم‌زمان چند کاربر امکان‌پذیر نیست. لازم به ذکر است که در این روش اگر چند سیستم به مودم متصل باشند، سرویس‌های مربوط به شبکه آن‌ها فعال خواهد بود اما سرویس اینترنت تنها در اختیار یک سیستم قرار داده خواهد شد. یعنی کاربران سایر سیستم‌ها تنها می‌توانند به استفاده از خدمات اشتراک فایل و سخت‌افزار در شبکه بپردازند.

استفاده چندکاربره

استفاده از پروتکل PPPOE به شما این امکان را می‌دهد تا در یک زمان واحد، سرویس اینترنت را در اختیار چند سیستم مختلف قرار دهید. در این روش، تنظیمات مربوط به سرویس اینترنتی شما روی مودم ثبت می‌شود. یعنی شما نام و کلمه عبور سرویس خود را در صفحه‌ای که بعد از انتخاب این پروتکل نمایش داده می‌شود وارد می‌کنید و از آن پس تمامی سیستم‌هایی که به مودم شما متصل می‌شوند می‌توانند از اینترنت آن نیز استفاده کنند. در این صفحه بخش دیگری نیز وجود دارد که با عبارات VPI و VCI مشخص شده است و معمولا با اعداد 0 و 35 و یا 0 و 32 پر می‌شوند. اما بهتر است اطلاعات دقیق‌تر مربوط به آن را از شرکت سرویس‌دهنده خود سوال کرده و سپس اقدام به تنظیم آن نمایید. در اغلب شرکت‌ها و مکان‌هایی که از سرویس اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند بکارگیری این پروتکل توصیه می‌شود. اما جالب است در دنباله معایبی که درباره فیبر نوری بیان کردیم این نکته را نیز بدانید که در برخی از مناطق که این سرویس مخابرات ارائه می‌شود امکان استفاده از پروتکل PPPOE نیز وجود ندارد و کاربران ناگزیر به استفاده از حالت Bridge هستند. البته این مشکل با استفاده از ترفندهای سخت‌افزاری قابل حل است که نیازمند هزینه بیشتر و استفاده از متخصصان آن دارد.

و اما بعد

اگر مودم شما از نوع مودم‌های بی‌سیم باشد در ادامه به صفحه تنظیمات آن وارد خواهید شد. در این صفحه فعال یا غیر فعال بودن آن، نام کاربری مودم (SSID) برای شناسایی در میان سایر شبکه‌های بی‌سیم، نوع پروتکل رمزگذاری برای اتصال به آن و همچنین تعیین کلمه عبور جهت برقراری ارتباط کاربران تنظیم می‌گردد. پروتکل‌های رمزگذاری برحسب میزان پیچیدگی و نوع کاراکترهای قابل استفاده در آن متغیر است. انتخاب هر یک از آن‌ها توضیحات مربوط به آن را به شما نمایش خواهد داد که بر اساس آن می‌توانید کلمه عبور شبکه بی‌سیم خود را تعیین کنید. با این کار تنها کاربرانی می‌توانند از طریق کارت‌های شبکه بی‌سیم به مودم شما متصل شوند که کلمه عبور تعیین شده را داشته باشند.

و در ادامه

در ادامه و با کلیک روی Next و یا Finish تنظیمات شما ذخیره و مودم دوباره راه‌اندازی خواهد شد. توضیحات ارائه شده در این مطلب در مورد اغلب مودم‌ها یکسان بوده و شما می‌توانید به سادگی این تنظیمات را در مودم‌های خود پیاده‌سازی کنید. خوانندگانی که کنجکاوی بیشتری در این زمینه دارند می‌توانند به غیر از بخش Quick Start و Wizard به سایر بخش‌های تنظیمات مودم که به تنظیمات جزئی موارد ذکر شده مربوط می‌شود نیز نگاهی بیندازند. در اغلب مودم‌ها نیز بخشی به عنوان راهنما تعبیه شده است که می‌تواند اطلاعات شما را در رابطه با تنظیمات مودم، افزایش دهد
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
What causes burning pain in Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 09:26 ب.ظ
Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is
simply nice and i can assume you're an expert on this subject.
Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with
forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.
https://danielaroes.wordpress.com/2015/06/21/do-hammer-toe-braces-work
جمعه 13 مرداد 1396 11:31 ب.ظ
Thanks for finally talking about >Science&Technology - تنظیمات مودم adsl منبع :بایت
خراسان <Liked it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo